Tango Argentino

Kalendár aktivít
<    Máj 2018    >
PUSŠPSN
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Reklama

(!) Prehľad najbližších MILONG, WORKSHOPOV, KONCERTOV,... je V PRAVOM STĹPCI alebo na stránke www.tangoargentino.sk/events

Článok: Pokročte od figúr k štýlu a k zážitku spojenia tanca s hudbou

Pridal: Tango Abrazo, tanečná škola a milonga
Posledná zmena: 26 December 2015, 02:05
kurzy-milonguero-milonga-vals_banner.png

Pokročte od figúr k štýlu a k zážitku spojenia tanca s hudbou!

Tak, ako je po zvládnutí určitého počtu figúr dôležité začať ich plynule spájať a kombinovať v improvizácii, je podobne dôležitým krokom výuky začať včas vnímať a rozlišovať jednotlivé štýly tangovej hudby, naučiť sa základy a odlišnosti príslušných tanečných štýlov tanga a prispôsobovať svoj tanec hudbe.
.

Najdôležitejšie je vraj Objatie, Muzikalita a... Parfém!

Už dávnejšie na nás zapôsobila jedna skúsenosť a rada, ktorú sme dostali od argentínskeho tanečníka Nicolasa Bertucciho. Znela približne takto: Na milongách v Argentíne ale aj kdekoľvek inde dámy najradšej tancujú s tanečníkmi, ktorí:
1.) majú príjemné, rozhodné, ale aj rešpektujúce a bezpečné tanečné držanie - objatie, v ktorom sa obaja cítia pohodlne a cez ktoré navzájom dobre komunikujú,
2.) tancujú s hudbou - v súlade s jej rytmom, melódiou, charakterom a emóciami,
3.) dostatočne dbajú na osobnú hygienu, jemne (!) doplnenú vôňou dobrého parfému.
Podobné kritériá pritom platia aj pre dámy. Znamená to tiež, že pre príjemný zážitok z tanca nie je dôležitý počet, zložitosť a rýchlosť odtancovaných figúr alebo ich extravagancia, pričom príliš priestorové figúry alebo aj obyčajné gancho môžu byť nebezpečné pre okolitých tanečníkov. Oveľa dôležitejšie je vytvoriť súhru tanca s hudbou.

Tango nie je len jedno...

Pre začínajúcich tanečníkov tanga je pochopiteľne potrebné sa najprv naučiť základy držania, figúr a komunikácie tanečníkov. Aj väčšina škol tanga preto najprv pri výuke vychádza najmä zo štýlu salón tango alebo z tango nuevo. Veď v prvých mesiacoch tancovania ani nie je veľký priestor na zaoberanie sa nejakými štýlmi. Situácia sa však začne meniť, ak začnete chodiť okrem kurzova a praktík aj na milongy.

Na väčšine milong po celom svete sa totiž aj v súčasnosti hrá a tancuje na niekoľko rôznych štýlov tango hudby, ktorá sa počas večera strieda. Najčastejšie sú to štýly tango salón, milonguero, milonga, vals a prípadne tango nuevo. Medzi nimi sú často aj výrazné rozdiely - v rýchlosti, počte dôb, charaktere alebo aj použitých nástrojoch. Podobné a ešte väčšie rozdiely platia pre tanec - podstatou jednotlivých štýlov je iné držanie tanečníkov, iný charakter a tempo pohybov, dĺžka krokov, spôsob prenášania váhy a aj iné typické figúry. Napríklad mimoriadne dôležité ocho cortado v štýloch milonguero a vals, do ktorých sa naopak veľmi nehodí figúra gancho.

Základom gramotnosti v tangu sú štýly. Naučte sa ich včas!

V začiatkoch navštevovania milong tieto rozdiely tanečníci často ešte nevnímajú a nepoznajú. Podľa nášho názoru je práve v tomto období najdôležitejšie začať vnímať a učiť sa nielen ďalšie figúry, ale aj jednotlivé štýly tangovej hudby a tanca. Ak tento krok premeškáte alebo ho budete dlho odkladať, riskujete, že si príliš zvyknete na svoje "jedno" tango a ak sa v budúcnosti aj rozhodnete to zmeniť, už sa ho ani nedokážete odučiť. Aj na milongách je potom možné vidieť aj niekoľkoročných "pokročilých" tanečníkov, ktorí na akúkoľvek hudbu tancujú stále tie isté "univerzálne" kroky, v rovnakom držaní a v rytmickom a náladovom nesúlade s hudbou.

Preto si myslíme, že po polroku až roku tancovania tanga je potrebné začať sa učiť aj jednotlivé štýly a ich odlišnosti a dbať viac na charakter, precítenie a muzikalitu tanca, ako na množstvo a efektnosť figúr. 

Využite naše zameranie na štýly milonguero, milonga a vals a skúsenosti argentínskeho lektora Nicolasa Bertucciho

My ako tanečníci aj ako lektori Tanečnej školy Abrazo považujeme zladenia tanca s hudbou za veľmi dôležité. Osobne sa nám najviac páčia najmä štýly tango milonguero, milonga a vals. Orientujeme sa na dlhodobo, sami sa v nich stále snažíme zlepšovať najmä u argentínskeho lektora Nicolasa Bertucciho pôsobiaceho vo Viedni a pravidelne ich zaraďujeme aj do výuky v našej škole.

Práve z dôvodu, že na milongách v Bratislave aj iných mestách často vidíme, že len málo tanečníkov tancuje prispôsobujúc sa jednotlivým štýlom hudby a tanca, pripravili sme a ponúkame tanečníkom alebo aj študentom akýchkoľvek škôl možnosť využiť naše zameranie a rozšíriť si svoje tanečné vzdelanie a skúsenosti aj o štýly milonguero, milonga a vals.

Pripravili sme a pozývame vás na sériu nedeľných workshopov týchto štýlov,. Niektoré budeme viesť my, väčšinu ich však bude na naše pozvanie viesť argetínsky lektor Nicolás Bertucci. Zamerané budú na spoznanie jednotlivých štýlov hudby, rozdiely v tanečnom držaní a charaktere pohybu a krokov, rytmizáciu a muzikalitu. Workshopy budeme termínovo plánovať tak, aby ste sa ich mohli zúčastniť aj popri výuke v iných školách. Určené sú pre mierne pokročilých a pokročilejších tanečníkov tanga a konať sa budú v tanečnej škole Tango Abrazo v Bratislave alebo v prípade potreby aj v iných priestoroch.

Pozvánky a podrobnejšie informácie o doterajších a pripravovaných workshopoch nájdete na našej stránke Workshopy tango milonguero, milonga a vals alebo sa o najbližšom plánovanom termíne informujte priamo u nás.

Ďakujeme za váš záujem a tešíme sa na vás na workshopoch a najmä na kvalitnejších milongách!

Vojto a Helena,
Tanečná škola Abrazo
www.abrazo.sk
 

star star star star no-star 2 hlasov
Najhoršie   1   2   3   4   5  Najlepšie