Tango Argentino

Kalendár aktivít
<    Máj 2018    >
PUSŠPSN
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Reklama

(!) Prehľad najbližších MILONG, WORKSHOPOV, KONCERTOV,... je V PRAVOM STĹPCI alebo na stránke www.tangoargentino.sk/events

Článok: Argentínske tango ako nová príležitosť pre seniorov

Pridal: roman
Kategórie: Informatívny článok,
Posledná zmena: 15 Október 2014, 15:07
seniori-tango-obr1_m720.jpg

Prečo práve argentínske tango? A pre seniorov???

Možno sa pozastavíte alebo až začudujete nad tým, prečo práve akési argentínske tango by malo byť vhodné aj pre seniorov. Alebo až výnimočne vhodné. Je, a ešte ako! Len o tom málo ľudí vie. Možno aj preto, lebo tango vlastne ani nepoznáme, alebo máme o ňom veľmi skreslené informácie. Alebo nevieme, že európske a argentínske tango sú od základu úplne iné tance. Podrobnejšie informácie o samotnom argentínskom tangu nájdete v závere tohto článku, najprv však o jeho prínosoch pre seniorov:

Možnosti tanga pre seniorov a jeho extra prínosy

Vďaka svojim hlboko ľudským prvkom - držaním sa v objatí, spoločné kráčanie, vnímanie a komunikácia - je argentínske tango priaznivým pre všetky vekové kategórie. Tu sú najdôležitejšie dôvody, prečo je výborné pre ľudí vo vyššom veku:

 • je príjemné vzájomným poskytovaním dotyku a objatia, držanie druhej osobu v náručí navodzuje dôverný, láskavý a rešpektujúci vzťah
 • nesie v sebe určitú magickú esenciu a prináša do života nové zážitky, radosť, motiváciu a sociálne kontakty
 • pomáha viesť napĺňajúci život aj po odchode do penzie a umožňuje znovu nájsť aktívny spoločenský život
 • je fyzicky nenáročné, resp. je dobre prispôsobiteľné možnostiam tanečníkov
 • pomáha zlepšovať rovnováhu, motoriku a fyzická aktivita podporuje funkcie kardiovaskulárneho systému
 • osvedčuje sa aj ako podporná liečba pohybového aparátu, Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, depresií a ďalších nemocí; pomáha ich lepšie zvládať po fyzickej i psychickej stránke
 • prirodzene motivuje k väčšiemu dbaniu o seba, zvyšovaniu sebadôvery a sebaúcty

Videoukážky zo zahraničia
  

Lekcie tanga v Emeryville Senior Center (Kalifornia / USA)
  

 

Terapeutická výuka tanga seniorov s Parkinsonovou chorobou (Wales / UK)
  

 

Možnosti výuky a tancovania tanga pre seniorov na Slovensku

V posledných rokoch aj u nás ľudia "objavujú" argentínske tango a stále sa rozširuje počet jeho škôl a aj možností jeho tancovania. Na rozdiel od iných tanečných štýlov na kurzy tanga chodia ľudia všetkých vekových kategórií a aj záujemcov z rád seniorov uvíta každá z približne 20-tich škôl na Slovensku. Okrem toho existujú aj prvé snahy výuky argentínskeho tanga zamerané na seniorov, ako sú napríklad kurzy tanga v Senci.

Odporúčané zdroje ďalších informácií

PRÍLOHA: Viac o argentínskom tangu

To čo poznáte ako argentínske tango, ním najčastejšie vôbec nie je...

Argentínske tango je verejnosti známe najmä z televízie, kde v snahe upútať divákov môžete vidieť predovšetkým teatrálne, preafektované a dopredu nacvičeníé choreografie z tanečných súťaží a exhibičných vystúpení. Paradoxom je, že takéto vystúpenia väčšinou robia doslova športovci - taneční profesionáli v iných tancoch (najviac spoločenských), ktorí v skutočnosti argentínske tango nepoznajú a nemajú k nemu vzťah, len si z neho prevzali niekoľko figúr, upravili a poskladali ich do nadrilovanej choreografie tak, aby urobili čo najväčší dojem.

Málokto však vie, že argentínske tango sa v skutočnosti tancuje úplne inak - tancujú ho bežní ľudia ako príjemný spoločenský koníček. Komunity tangueros sa stretávajú na pravidelných tanečných večeroch, tzv. milongách, kde sa tancuje len a len argentínske tango. Vek, rasa, povolanie či spoločenské postavenie na parkete strácajú význam. Tanečníci pozývajú partnerky do tanca nenápadným pohľadom. Tancuje sa úsporne a nenápadne, tanečné páry sa pritom navzájom rešpektujú. Po niekoľkých tanečných skladbách sa taneční partneri vystriedajú s inými. A čo je najdôležitejšie, cieľom tancovania argentínskeho tanga vôbec nie je čo najviac zapôsobiť na divákov či porotu, ale spoločne si s tanečným partnerom dobre zatancovať pre vlastnú radosť a zážitok. Je vlastne takým liekom pre telo aj dušu.

Argentínske tango sa môže naučiť tancovať každý a v akomkoľvek veku. Aj pre vás sa môže stať tango najpríjemnejším celoživotným koníčkom, spôsobom relaxu a uvoľnenia svojich emócií či netradičným nástrojom sebavyjadrenia, komunikácie, improvizácie, spoločenského kontaktu a sebapoznania. O tangu sa výstižne hovorí, že je ako život.

Čím je argentínske tango unikátne

 • vychádza zo spoločného kráčania partnerov v objatí alebo voľnejšom držaní
 • využíva jemnú komunikáciu partnerov prostredníctvom pohybu
 • je neustálou improvizáciou a podporuje tvorivosť
 • vedie k otvorenosti, sústredeniu sa na prítomnosť, k prirodzenému prežívaniu emócií a ich prejavovaniu
 • jeho cieľom je vlastný (a spoločný) zážitok tanečných partnerov, nie dojem na divákov
 • zlepšuje vnímavosť a motoriku, nevyžaduje však fyzickú náročnosť
 • vedie k lepšiemu sebapoznaniu, rešpektu, dôvere a k lepším kontaktom s ľuďmi 
 • v roku 2009 sa dostalo aj do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO
 • používa sa úspešne aj v rámci podpornej liečby Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, v oblasti psychoterapie a i.
 • v mnohých mestách sveta a už aj na Slovensku existujú jeho školy aj pravidelné tančiarne, v ktorých sa stretávajú ľudia všetkých vekových kategórií
star star star star no-star 3 hlasov
Najhoršie   1   2   3   4   5  Najlepšie