Tango Argentino

Kalendár aktivít
<    Máj 2018    >
PUSŠPSN
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Reklama

(!) Prehľad najbližších MILONG, WORKSHOPOV, KONCERTOV,... je V PRAVOM STĹPCI alebo na stránke www.tangoargentino.sk/events

Článok: Čaj mate

Dostupný aj v inom jazyku: en de
Pridal: Petra Bertová Polovková
Kategórie: Argentina, Informatívny článok, Na pitie, Spestrenie,
Posledná zmena: 29 Október 2009, 16:17
mymate.jpg

Maté je nápoj pripravovaný z listov cezmíny paraguajskej. Nápoj je pripravovaný zaliatím sušených drvených listov horúcou vodou. Má plnú horkú chuť a má povzbudzujúce účinky, podobné ako káva alebo čaj. Tradične sa podáva v tekvičke (v Paraguaji zvyčajne v upravenom volskom rohu) a pije sa pomocou špeciálnej slamky (v španielčine "bombilla", bomba po portugalsky). V krajinách svojho pôvodu (Paraguaj, Argentína, Uruguaj, Brazília), je bežné nosenie špeciálnych tašiek, ktoré sa nazývajú matera a sú uspôsobené na nosenie uvedenej výbavy a naviac termosky.

Maté je považované za nápoj priateľstva, tradične sa totiž pije v kruhu priateľov alebo rodiny z jednej tekvičky. Týmto zvykom je známy Paraguaj, Argentína, Uruguaj, Brazília, ale tento zvyk sa dostal aj do Sýrie či Libanonu. Podáva sa pri najrozmanitejších príležitostiach.

Príprava

Príprava maté sa líši v závislosti od regiónu. Vo všeobecnosti sa však nezalieva vriacou vodou, aby nápoj nedostal ostro horkú chuť. Odporúčaná teplota je 70 - 80°C. Kvalitné maté by v takom prípade nemalo zhorknúť ani pri dlhom lúhovaní.

Zmes na zálievku má viacero podôb. Môže ísť o čistú nemiešanú drť, čistú drť upravenú pražením (typický spôsob prípravy pre Brazíliu), môže ísť o zmes s prísadami. Namiesto horúcej vody môže byť nápoj studený, čo je spôsob prípravy pochádzajúci z Paraguaja (tereré). V niektorých prípadoch sa zvykne dochucovať mliekom alebo cukrom - napríklad ak je maté pripravované pre deti.

Účinky

Maté má vďaka vysokému obsahu kofeínu povzbudzujúce účinky. Považuje sa za nápoj s jemnejšími účinkami než má káva. Štúdie, ktorých zatiaľ nie je veľa, ukazujú, že zmes alkaloidov obsiahnutom v maté má iné účinky, než väčšina rastlín, obsahujúca kofeín. Rozdiel je hlavne v tom, že ovplyvňuje tkanivo svalstva, nie centrálny nervový systém. Ukazuje sa, že maté má upokojujúci účinok na hladké svalové tkanivo a stimuluje svalstvo myokardu (srdca).Tým padom zvýšime vykon pri praci.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

star star star star no-star 2 hlasov
Najhoršie   1   2   3   4   5  Najlepšie