Tango Argentino

Kalendár aktivít
<    Máj 2018    >
PUSŠPSN
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Reklama

(!) Prehľad najbližších MILONG, WORKSHOPOV, KONCERTOV,... je V PRAVOM STĹPCI alebo na stránke www.tangoargentino.sk/events

Článok: Drž mě pevně, miluj mě zlehka. Příběhy z tančírny Century (Robert Fulghum, kniha)

Pridal: roman
Kategórie: Kniha, Na čítanie, Oddychové čítanie, Spestrenie,
Posledná zmena: 14 September 2015, 01:24
fulghum_obalka1m2.jpg

Kniha poetických príbehov ľudí z prostredia tanečnej školy argentínskeho tanga.

Vzájomne popreplietané osudy obyčajných ľudí, akoby pútnikov smerujúcich k miestu zasvätenému potrebe lásky, dotyku a objatia, ktorých poháňa hlboko ľudská potreba pohybovať sa spoločne do rytmu hudby - obyčajná túžba tancovať.

A argentínske tango, unikátne práve svojim bezprostredným kontaktom medzi tanečnými partnermi, prináša mnohým zároveň príležitosť urobiť zásadnú zmenu vo svojom živote a pomocou otvorenia zdanlivo "zamknutých dverí" sa oslobodiť od odopierania svojich túžob, nájsť samého seba a svoje životné šťastie.

Stránka z deníku Marisol Machado (ukážka z knihy)

V pokoji Aristova života byly dveře, kterými nikdy neprošel.
Věděl o nich.
Ale předpokládal, že jsou zamčené.
Nikdy nezkusil vzít za kliku.

Ty dveře ovšem zamčené nebyly, pouze zavřené.

Jednoho dne si uvědomil, že nedělá nic jiného, než že přestavuje nábytek v obýváku a přenáší věci z místa na místo.
Mohlo by to tak pokračovat donekonečna.
Kdyby se nic nezměnilo, jednoho dne by měl na náhrobku napsáno: "Zde odpočívá Aristo Joyce. Zemřel na nudu, jednotvárnost a samotu."

Fulghum_Drz-me-pevne_12m.jpg Téhož dne však za těmi dveřmi něco zaslechl.
Že by ženský hlas?
A taneční hudbu?

Přišlo mu, že zaslechl zaklepání na dveře.
Zkusil kliku.
Dveře se otevřely.
A stála jsem tam já - v tančírně Century.
Připravená tančit.

Aristo sa těma dveřmi už nikdy nevrátil.
Od té doby se vůbec na různé dveře díval úplně jinak.
Když přišel k nějakým zavřeným dveřím, vždycky zkusil kliku.

A já?
Já dveře také otvírám... ale vždycky napřed zaklepu.


O knihe

"Život je ako divadlo", tvrdí Robert Fulghum a javiskom jeho románu o tangu a tangueros, čiže tanečníkoch tanga, sa stáva seattleská tančiareň Century. Tá pre neho nepredstavuje ani tak konkrétny priestor, ako skôr všetky príbehy, ktoré sa na parkete i v jeho okolí odvíjajú. Vo svojom novom priezračnom románe zostáva autor verný svojmu štýlu: sústredí sa na konkrétne postavy a v ich zdanlivo všedných životoch odhaľuje veľkú dávku poézie.

Nezáleží na tom, akého ste veku, pohlavia, národnosti, náboženského vyznania alebo sexuálnej orientácie, v tančiarni Century ide totiž o jediné - o tanec. Je to miesto stretávania, prekonávania obáv a objavovania nových možností. Viete, že aj vo vašom živote existujú zatvorené dvere? Potom bežte a skúste stisnúť ich kľučku, je dosť možné, že nebudú zamknuté.

V živote mladého právnika Arista Joycea nastal zlomový bod stagnácie, ktorý je predzvesťou nutnej životnej zmeny. Keď prijíma prácu pre tančiareň, netuší, že práve tento krok obráti jeho život naruby. Nielenže dokáže prekonať svoj strach a pomocou tanca otvorí "dvere v izbe svojho života", ale nájde aj niečo tak jednoduchého a pritom životne dôležitého, ako je láska.

Údaje o knihe

Robert Fulghum: Drž mě pevně, miluj mě zlehka. Příběhy z tančírny Century.

Vydavateľ: Argo, 2011 (originál "If You Love Me Still, Will You Love Me Moving?" vyšiel až následne a len v elektronickej podobe)

Jazyk: čeština, preklad: Lenka Fárová a Jiří Hrubý

Tvrdá väzba, 272 strán, kniha je ilustrovaná takmer 60-timi autorskými maľbami Willow Baderovej, manželky autora

ISBN: 978-80-257-0484-4

Ilustrácie z knihy

O autorovi

Americký spisovateľ, pastor, „ľudový filozof“ a absolvent mnohých ďalších povolaní Robert Fulghum už takmer štvrťstoročie ukladá na papier svoje často autobiografické postrehy z bežného života, všímajúc si tie najobyčajnejšie ľudské príbehy, v ktorých hľadá poéziu a láskavé poučenie. Mnohí ho poznáme aj na Slovensku, najmä vďaka jeho románu „Všetko, čo naozaj potrebujem vedieť, som sa naučil v materskej škôlke“ a ďalším bestsellerom. Potom, ako absolvoval niekoľkomesačný kurz argentínskeho tanga so svojou manželkou, ilustrátorkou Willow Baderovou, preniesol svoje dojmy a príbehy, s ktorými sa pritom stretol, do najnovšej knihy „Drž mě pevně, miluj mě zlehka“ (Argo, október 2011).

"Tango nie je len tanec, je to kultúra, štýl, postoj, široké spektrum orchestrálnej i speváckej hudby, nie je to len pre tanečníkov. Valčík, salsa a polka sú tance, ktoré sa môžete ľahko naučiť, ale sú to len tance. Tango je celkový pohľad na svet. Je to ako robiť tai-chi alebo aikido, ale na hudbu. Je to myseľ i srdce," povedal Fulghum.

Videoupútavka vydavateľa:

 


Články o knihe, rozhovory s autorom

 

 


Viac:

 

star star star star star 4 hlasov
Najhoršie   1   2   3   4   5  Najlepšie