14 december 1900 – 14 január 1976
Slávny rodák z Buenos Aires, kráľ taktu, bol dirigentom, hudobníkom a okrem toho zložil 46 tangových skladieb a napísal aj niekoľko textov. Jeho legendárny orchester nahral viac ako 1000 skladieb.
Na rozdiel od iných orchestrov zlatého veku (1940-1950) sa D’Arienzo vrátil k taktu 2 × 4 (namiesto 4 × 8) charakteristickému pre „starú gardu“, avšak s modernými aranžmánmi a inštrumentáciou.
V roku 1949 D’Arienzo povedal: „Z môjho pohľadu je tango predovšetkým rytmus, nervy, sila a charakter. To všetko malo rané tango, to starého prúdu (guardia vieja), a my sa musíme snažiť, aby sme to nikdy nestratili. Pretože sme na to zabudli, pred niekoľkými rokmi vstúpilo argentínske tango do krízy. Odhliadnuc od skromnosti, urobil som všetko pre to, aby sa to znova objavilo. Veľký diel viny na úpadku tanga majú podľa mňa speváci. Boli časy, keď tango orchester nebol ničím iným, len zámienkou pre spevákov koncert. Hráči, vrátane lídra, boli len sprievodcami tak trochu populárnej hviezdy. Pre mňa to nemôže byť. Tango je tiež hudba, ako už bolo povedané. Dodal by som, že je to v podstate hudba. V dôsledku toho orchester, ktorý ho hrá, nemôže byť odsunutý do úzadia, aby sa zameriaval iba na speváka. Naopak, je to pre orchestre a nie pre spevákov. Ľudský hlas nie je, nemal by to byť iná vec, ale skôr nástroj v orchestri. Obetovať všetko pre speváka, pre hviezdu, je chyba. Zareagoval som na chybu, ktorá spôsobila krízu tanga, a postavil som orchester do popredia a speváka na jeho miesto. Okrem toho som sa snažil zachrániť pre tango jeho mužskú silu, ktorú postupne strácalo. Takto som vo svojich interpretáciách vtlačil rytmus, nervy, silu a charakter, ktorými sa odlišoval v hudobnom svete a ktorý z vyššie uvedených dôvodov strácal. “
Pochovaný je na národnom cintoríne El Cementerio de la Chacarita v Buenos Aires.
Slávna pieseň La Cumparsita bola nahraná rôznymi orchestrami a nahral ju aj Orquesta Tipica JUAN D’ARIENZO: