AddicTango je poetický dokumentárny film o argentínskom tangu a jeho tanečníkoch. Prostredníctvom životov a spovedí troch rôznych tanečníkov film odhaľuje, ako kombinácia intenzívneho pôžitku, ašpirácie a frustrácie môžu spôsobiť posadnutosť tancom. Autorkou a režisérkou filmu je Anita Kucserová, Slovenka žijúca v Holandsku, ktorá sama pravidelne tancuje argentínske tango.
AddicTango
- Námet, réžia a produkcia: Anita Kucserová (SK/NL)
- Kamera a asistencia réžie a produkcie: Rodolfo Vejar
- Účinkujú: Dorine Lustig, Monika Furdyna, Sing-Tjoe Yeh
- Trvanie: 73 min.
- Trailer: www.youtube.com/watch?v=wdnAS1giWL8
- Facebooková stránka filmu s dokumentáciou z natáčania a tvorby, projekciami a aktualitami: www.facebook.com/AddicTango-100063592261413
- Premiéra: 18.11.2023 (na Slovensku 30.9.2024)
O filme
Film AddicTango prináša autentický pohľad na argentínske tango očami troch jeho tanečníkov. Protagonisti Dorine, Monika a Sing-Tjoe si tancovanie tanga vybrali najprv ako príjemnú zábavu, postupne sa však tomuto tancu úplne oddali. Každý z nich tancuje niekoľkokrát týždenne a často cestujú na rôzne podujatia tanga po celej Európe. Nikto z nich si nevie predstaviť svoj život bez tanga; tento tanec ovplyvňuje ich život, identitu, túžby a vzťahy.
O tangu je známe, že dokáže priniesť a vyvolať neopakovateľné pocity. Umožňuje vyjadrenie vnútorných emócií, zdieľanie intenzívnych momentov a nastáva pri ňom intímne spojenie so známymi alebo neznámymi tanečnými partnermi. To všetko sú vzácnymi „odmenami“ tancovania tanga, najmä v dobe, keď osobný kontakt čoraz viac nahrádza virtuálna interakcia. S tangom je toho však spojených ešte viac a film skúma, čo ešte môže tango ľuďom ponúknuť. Čo robí tento emocionálne bohatý tanec viac než len zábavou? Ako môže tanec prebudiť návykové správanie a čo môže vyvolať takýto sklon?
Tango má však aj nepríjemné stránky. Naši tanečníci sa okrem pôžitkov z tanca musia vysporiadať aj s občasným nezáujmom alebo odmietnutiami niektorými partnermi; čo v nich vyvoláva pocity neistoty, frustrácie, žiarlivosti alebo až zúfalstva. Ako tieto negatívne skúsenosti súvisia s vášňou našich tanečníkov pre tanec? Demotivujú ich tieto nepríjemné pocity alebo naopak podnecujú závislosť? Nie je to len druhá strana tej istej mince?
Štáb pri hľadaní odpovedí cestoval s protagonistami na viacerá tangové podujatia, ktorých sa zúčastňovali – miestne milongy (tančiarne), ako aj medzinárodné maratóny, festivaly a iné podujatia (jedným z nich bol mimochodom aj veľký Bratislava tango festival v roku 2018). Zaznamenávali ich prípravy, cestovanie, zážitky a skúsenosti. Aj keď je tanec dôležitou súčasťou vizuálneho rozprávania filmu, významnú rolu v ňom hrajú aj ďalšie scény a okamihy z každodenného života protagonistov, ako aj iných aktivít spojených s tangom, ako je cvičenie, lekcie, výber oblečenia a topánok, alebo sledovanie vystúpení.
Samotné tango už bolo námetom mnohých kinematografických diel. AddicTango ponúka jedinečný pohľad na túto tému a osobitne si všíma aspekt závislosti vo vzťahu k tangu, ktorý ešte nebol veľmi preskúmaný a zobrazený. Objavuje a sprostredkúva zážitok z tanga do jeho hĺbky, objavuje neviditeľné a nevedomé stránky jeho tancovania. Len zahrnutím aj týchto skrytých faktorov je môžné preskúmať prežívanie tanga v jeho celistvosti a film tento neobyčajný zážitok ponúka aj vnímavým divákom.
Natáčanie a premiéry
Film bol natáčaný v rokoch 2018 až 2020 a k jeho produkcii prispela aj crowfundingová kampaň jeho tvorcov. Po následnom náročnom spracovaní množstva získaného materiálu sa jeho premiéra uskutočnila 18.11.2023 v tanečnom štúdiu Kyas Tango Salon v Amsterdame (facebookové podujatie: www.facebook.com/events/247773981630257). Slovenská premiéra filmu (v anglickom znení so slovenskými titulkami) sa konala 30.9.2024 v Bratislave ako sprievodné podujatie Bratislava Tango Festival-u v Kostole Klarisky (facebookové podujatie: www.facebook.com/events/247773981630257).
Anita Kucserová
Režisérka Anita Kucserová vyrastala v Bratislave. Ako 21-ročná začala študovať kultúrnu antropológiu v holandskom Leidene a neskôr aj v Amsterdame. Popri tom ju lákalo skúsiť aj dokumentárnu filmovú tvorbu a v roku 2014 sa pustila do svojho prvého filmu. Anita aj k dokumentárnej tvorbe pristupuje podobne ako k antropologickému výskumu a svoje nápady, myšlienky a pocity sa snaží prevádzať do vizuálnej naratívnej formy. Opiera sa pritom najmä o osobné skúsenosti a zameriava sa aj na ich psychologické a sociálne aspekty. AddicTango je druhý Anitin film a téma tanga je jej veľmi blízka, keďže ho sama tancuje a je na ňom tiež istým spôsobom závislá.
Dostupnosť
Film je aktuálne možné vidieť len v rámci príležitostných projekcií vo forme sprievodného podujatia vybraných tangových podujatí v rôznych krajinách. Autorka do budúcnosti pripravuje aj možnosť online sledovania filmu.