Román o hľadaní zasľúbeného miesta, úskaliach migrácie a v neposlednom rade aj o argentínskom tangu.
Vydavateľstvo Slovart prichádza na knižný trh (október 2023) s románom „Garážové Libertango“ slovenského autora Jozefa Heribana.
Vydanie a dostupnosť knihy
- Autor prvýkrát predstavil knihu a príbeh jej vzniku v pondelok 23.10.2023 ako hosť relácie Teleráno TV Markíza .
Rozhovor bol dočasne dostupný v archívnom TV zázname (začínal od času 1:14:00 a trval asi 10 minút). - Kniha bola verejnosti naživo predstavená na besede s autorom v utorok 24.10.2023 v kníhkupectve Panta Rhei, Aupark Shopping Center Bratislava (facebookové podujatie). Na podujatí sa zučastnilo aj asi 25 ľudí z komunity argentínskeho tanga, ktorí po krste knihy medzi prítomnými neformálne zatancovali tango na skladbu Querer.
Z podujatia sú k dispozícii aj videozáznamy – jeden na facebookovej stránke Panta Rhei a ďalší na osobnom facebookovom profile autora. - Kniha je od konca októbra dostupná vo väčšine knižných distribučných sietí, predajní a eshopov.
- V decembri 2023 bola plánovaná aj beseda s autorom pre komunitu tanečníkov argentínskeho tanga.
O knihe – popis vydavateľa
Michal Kahn vo voľnom čase tancuje argentínske tango, predáva na Červenom Kameni starožitnosti a píše debutový román v podobe denníkových zápiskov. Hoci proti tomu bojuje, v hĺbke duše je latentným rasistom. Jeho život sa však celkom zmení, keď ubytuje v garáži svojho domu manželský utečenecký pár s dvomi malými deťmi…
V próze Garážové Libertango sa autor vracia do roku 2015, keď sa v Európe na železničných staniciach objavili státisíce novodobých nomádov. Príbeh vykresľuje tragikomickým štýlom rozprávania dramatické osudy afganskej rodiny Hosseiniovcov, ktorá sa snaží zrealizovať svoj sen o slobode a harmonickom živote.
Román zachytáva v paralelnej línii aj komunitu tanečníkov argentínskeho tanga a ich túžbu nájsť v rozpadajúcom sa svete objatie blízkeho človeka.
O knihe – slová autora
„Pred desiatimi rokmi som začal písať román o argentínskom tangu na medzinárodnom tanečnom workshope v Buenos Aires, ktorý viedol profesor Rodolfo Dinzel. Odvtedy som ho niekoľkokrát prepísal a kľúčovou témou prózy sa stala migračná kríza v roku 2015, kedy sa na železničných staniciach v Európe objavili státisíce utečencov. Tento motív sa stal dominantným a umožnil mi vzájomne prepojiť viaceré línie románu do jedného celku. O niekoľko dní Garážové Libertango vyjde vo vydavateľstve Slovart a verím, že zaujme čitateľov.“
Ukážka
„Ležali sme na drevených parketách v embrionálnej polohe s očami previazanými čiernymi šatkami. V tanečnej sále hrala hudba. Bolo to krásne pomalé tango. Možno Gurevitschovo Lovers in Paris. Už si nepamätám. Rodolfo nás požiadal, aby sme pohybom zachytili svoje zrodenie. Mali sme si predstaviť, že sme sa práve stali súčasťou nekonečného, stále sa meniaceho vesmírneho pohybu. Malým zrniečkom piesku na púšti. Posledným z niekoľkomiliardového zástupu pútnikov. Najmenším satelitom v nekonečnom plynutí času.
V tme, s rukami natiahnutými pred seba, tápajúc, pohybovali sme sa v obmedzenom priestore sály. Každý si hľadal svojho tanečného partnera. Muži, ženy, heterosexuáli, bisexuáli, gayovia, lesby. Len dotyky a vône. Vibrácia budúcej náklonnosti. Keď sme sa k niekomu priblížili, chvíľu sme spolu tancovali a rozhodovali sa, či zostaneme v objatí alebo budeme pokračovať v hľadaní…
Vtedy v malom domčeku na predmestí Buenos Aires som prvýkrát v živote zažil pocit, ktorý opisujú majstri argentínskeho tanga. Spoločný nádych. Spoločný výdych. Spojenie cez tretie oko. Muž vedie a žena ho nasleduje. Myšlienka, ktorá sa zmení na vláčny pohyb partnerky. Ocho atras. Gancho a sakáda. Dotyk bokov. Let astrálom v dôvernom objatí.
Môže literatúra zachytiť moment, keď tanguero opúšťa tento vystresovaný svet a stúpa k nebu? Keď splynie s vášnivou hudbou? Keď bez jediného slova spoznáva svojich partnerov? Dá sa napísať kniha o pocitoch ľudí, ktorí každý deň na celom svete tancujú na milongách tango? Dá sa zachytiť slovami ich závislosť? Ich radosť? Ich láska? Ich žiarlivosť? Ich sklamanie? Ich odpustenie?
Slová sú od Boha a najbližšie k Bohu je hudba. Hudba, ktorá sa mení na ladný pohyb tancujúcich dvojíc. Tangueros. Muž sa musí naučiť viesť a žena sa musí naučiť nasledovať ho. Viesť a nasledovať. Myslieť na toho druhého. Vycítiť jeho pohyb. Potlačiť svoje ego. Muž vytvorí žene priestor a ona mu všetko stonásobne vráti. Zostávame pri tom druhom, aj keď sa mu prestane dariť. Neponižujeme ho. Nepodceňujeme ho. Pomáhame mu prekonať ťažké chvíle. Bezpodmienečná láska.“
Fakty o knihe
- Autor: Jozef Heriban
- Editorka: Zuzana Šeršeňová, zodpovedný redaktor: Ján Litvák, grafik: Waldemar Švábenský
- Jazyk: slovenský
- Tvrdá väzba, 192 strán
- Formát 130 x 210 mm
- EAN 9788055663814
- Rok vydania 2023
- Približná cena v čase vydania: 12 – 15 eur
O autorovi
Jozef Heriban debutoval v roku 1996 prózou Niekto na mňa stále píska ocenenou v anonymnej súťaži Literárneho fondu 1. miestom. Jeho kniha Úspech má srdce žraloka zvíťazila v čitateľskej ankete Kniha roka 2007. Je autorom neskorších bestsellerov Intimita vlkov, Posadnutosť, Ružový trojuholník, poviedkového románu Schovaný, neschovaný, idem a románu Prelet sťahovavých vtákov. Je spoluautorom a spolurežisérom filmov Utekajme už ide!, Južná pošta, Dávajte si pozor! a seriálu grotesiek Bud Bindi, ktoré boli odmenené na mnohých prestížnych medzinárodných filmových festivaloch (San Francisco, Houston, Philadelphia, Káhira). Napísal sedem rozhlasových hier ocenených na mnohých festivaloch a súťažiach, ktoré boli uvedené v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Švajčiarsku, Rakúsku a Česku. Je členom Slovenského centra PEN a Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. Autorovým dlhoročným koníčkom je argentínske tango, ktoré je preňho zároveň inšpiráciou pre tvorbu a objavuje sa vo viacerých jeho dielach.
Viac
- vyhľadať knihu v kníhkupectvách (cez Google)
- informácie o knihe na stránke vydavateľstva Slovart s ďalšou ukážkou
- viac o autorovi: Jozef Heriban na Wikipedia.sk