To najdôležitejšie, čo vám tango môže priniesť, je až jednoducho ľudské: neobyčajne silný pôžitok až slasť, ktorú niektorí tanečníci intenzitou porovnávajú až k… dozviete sa neskôr ;-). A k tomu množstvo ďalšieho: pohyb, nové sebapoznanie, priateľov, zážitky,…
Najčastejšia cesta tanguer@s
Aj vás možno čaká podobný „osud“. Typická cesta tých, čo sa tangu venujú dlhšie a prepadli jeho čaru, je:
Rozhodli ste sa, že to skúsite. Začnete chodiť na úvodný kurz tanga. Skončíte ho so zmiešanými pocitmi – jednak rozpačitosťou z toho, že napriek úsiliu sa vám toho podarilo naučiť len málo a váš „tanec“ je na míle vzdialený od toho, čo ste videli na YouTube, ale aj nevysvetliteľným nutkaním a príťažlivosťou pocitu v ňom pokračovať. Zapíšete sa na lekcie pre mierne pokročilých a odvážite sa ísť aj na prvú milongu. Z nej sa vrátite s ešte kontroverznejším mixom pocitov… od sklamania z toho, ako vám to šlo slabo oproti skúseným tanečníkom, po ešte silnejšiu inšpiráciu sa v tangu zlepšovať…
Preváži to druhé a ste v tom – začnete sa zoznamovať so širšou komunitou, absolvujete workshopy so skvelými zahraničnými tanečníkmi, po večeroch objavujete a pozeráte si nové a nové videá, kúpite si svoje prvé naozajstné tangové tanečné topánky, skúšate aj iných tanečných partnerov, vyrazíte na výlet aj na milongu v inom meste, začnete chodiť aj na kurzy v ďalšej škole, zaujímať sa o tango hudbu, jej najobľúbenejších skladateľov a interpretov.
Obstaráte si štýlové tangové oblečenie, vyrazíte prvýkrát za tangom aj do zahraničia, začnete o tangu diskutovať s priateľmi a na sociálnych sieťach, objavíte svoje tango vzory, absolvujete prvý festival či maratón, hľadáte a vytvárate si svoj vlastný tanečný štýl, vybudujete si partie, s ktorými chodievate na milongy najradšej.
Začnete sa pripadne učiť aj základy španielčiny, získavate tango priateľov aj v zahraničí, vykryštalizujú sa vám obľúbení tango DJ-i, váš tangový rast a nadšenia sú popretkávané aj mnohými stagnáciami alebo krízami, vždy sa ale vraciate, niektorí z vás začnú tango dokonca aj učiť alebo DJ-ovať, atď., atď. …
Detaily a poradie sa samozrejme u každého líšia, spoločné však je, že váš život sa rozdelí na dve zásadné obdobia: „Predtým a Potom, ako vás objavilo tango“…
Iné cesty tanga
Samozrejme sú aj iné možné cesty k tangu a s tangom, ako aj príčiny, prečo sú odlišné. Tu sú niektoré typické z nich:
- Ste partnerský alebo manželský pár a tango sa učíte najmä sami pre seba a pre obohatenie vášho spoločného života. S inými tanečníkmi sa pri výuke alebo na milongách striedate málo (alebo dokonca vôbec), a aj na milongy chodievate len zriedkavo. Počúvate od okolia odporúčania aby ste sa viac striedali s inými tanečníkmi a rýchlešie sa zlepšovali, či chodili častejšie na milongy, ale s vami to veľmi nepohne. Tango máte len ako vlastnú intímnu aktivitu s vaším partnerom/partnerkou. Možno vám to bude stačiť, možno však niekde vnútri budete cítiť, že v spoločnosti to predsa len malo iné čaro…
- K tangu ste sa dostali tak, že vás očarila jeho pôsobivosť. Obdivné pohľady divákov na tanečný pár s vášnivými pohľadmi, v oblečení trblietajúcom sa v žiari reflektorov, predvádzajúci až akrobatické kúsky za sprievodu dramatickej hudby – napríklad v televíznej tanečnej súťaži. Aj na kurzy sa prihlásite s túžbou sa tiež takto dokázať predvádzať, stať sa najlepším, súťažiť a vyhrávať, zažívať potlesk divákov. Niektorým sa to možno aj podarí. Častejšie však prídete na to, že šlo o vydreté športové výkony, preafektovane zahrané divadlo aj emócie a naučenú, stovky krát zopakovanú choreografiu. A že na niečo sa hrať a pretvarovať nemusí prinášať vo vašom živote rýdze šťastie. Možno vám práve takáto skúsenosť pomôže zmeniť svoju osobnosť a objaviť čaro tichého sústredenia na svoje telo a skutočné pocity, teplo a dych svojho partnera alebo oslobodzujúceho spoločného smiechu, keď niekto z vás urobí chybu. Niekto to videl? No a čo?…
- K tangu ste sa dostali tak, že ste hľadali východisko z osamelosti. Možno ste hľadali len nejaký spôsob, ako netráviť večery len pri telke, knihe či na fejsbúku, ale byť aj v spoločnosti. Alebo vás k tangu viedlo aj isté očakávanie, že si tam možno niekoho aj nájdete. Vysoko pravdepodobne sa vaša túžba po socializácii naplní a vďaka tangu môžete takisto nájsť aj nových dobrých priateľov či životného partnera. Nezabudnite však aj na samotné tango: nestačí len naňho chodiť a baviť sa s komunitou, ale aj sa ho poctivo učiť a mať k nemu naozajstný vzťah… inak bude z vás pri tanci nepríťažlivo cítiť, že váš hlavný motív nie je samotný tanec…
- Tango ste si vybrali ako jednu z možností, ako mať aspoň raz za týždeň nejaký pohyb. Boli síce na výber aj nejaké športy, ale to tango vyzeralo zaujímavo. Tango zaiste môžete brať len ako fitness aktivitu a z tanečných lekcií aj roky odchádzať spokojne unavení. Vlastne vám ani veľmi nezáleží na to, či ste sa zlepšili, alebo ako sa cítil(a) váš(a) partner(ka). Návrhy ísť konečne už aj na nejakú milongu vás vôbec nelákajú. Ak pre vás tangové ambície končia len prepoteným tričkom v taške, niečo tomu zrejme bude chýbať…
- Tango je pre vás – spravidla dámy – pohybový estetický ideál, ktorý môže byť spojený aj s intenzívnym prežívaním hudby. Chcete sa ho naučiť najmä pre vlastné sebauspokojenie a čo najlepšie, tak sa nebudete trápiť s nejakým začiatočníkom a dohodnete si rovno súkromné hodiny u dobrého lektora. Vraciate sa z nich rozplývajúca sa v opojných ilúziách. Bolo to s ním predsa také skvelé. Ani vám nenapadne, že váš tanec ani zďaleka nie je taký dobrý a že lektor si s vami celú hodinu vytrpel, skúsene zachraňujúc vaše chyby, a že jeho úsmev pri výuke aj rozlúčke bol len formálny. Na milongu radšej nikdy nechoďte, lebo o svoju zidealizovanú ilúziu môžete trpko prísť… Alebo sa tejto slepej ceste radšej vopred vyhnite a nesnažte sa preskočiť to, čo sa veľmi preskočiť nedá. Nájdite si aspoň trochu šikovného tanečného partnera, začnite chodiť na obyčajný kurz a čo najskôr zapojte do svojho zlepšovania aj striedanie partnerov a milongy. A kľudne aj tú občasnú individuálku s profíkom.
- K tangu ste sa dostali, lebo máte problém. Napríklad hanblivosť, ste silný introvert, máte problém z prejavovaním emócií, fóbie z fyzického kontaktu s ľuďmi, mávate stavy depresie alebo iné duševné problémy. Alebo sa naopak pokúšate zachrániť vyhárajúci partnerský vzťah. Tango vám poradili ako terapiu. Naša rada: príďte a vyskúšajte. Stanovte si alebo dohodnite svoje tempo, nenanucujte sa do ničoho. V tango komunite je veľa vnímavých a navzájom sa rešpektujúcich ľudí. Mnohým tango naozaj pomohlo.
Aby sme boli úprimní, je potrebné uviesť aj to, že najčastejší osud tých, čo tango vyskúšali – napríklad absolvovali niekoľkomesačný kurz – je veľmi jednoduchý: tým to aj skončilo. Z množstva rozličných dôvodov: sklamanie z toho, že krátky kurz nestačil na naučenie sa tanga, chýbajúci partner/ka, nedostatok času, nevyhovujúci čas/miesto/lektori,…
Každý si však odnáša jedno obrovské plus – spokojnosť s tým, že túto unikátnu „jazdu“ aspoň skúsil, na rozdiel od množstva iných svojich známych.
Pridajte sa k nám, čo sme to skúsili a možno sa onedlho stretneme na pravidelných tančiarňach a staneme sa navyše priateľmi!